IMF Başkanı’ndan Açıklama

Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu (WEF) oturumlarında konuşma yapan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Ukrayna’daki problemin ‘hayatları mahvettiğini, büyümeyi aşağı ve enflasyonu yukarı çektiğini’ ifade etti.

Dünya 23.05.2022, 20:09 İrem Durak
IMF Başkanı’ndan Açıklama

IMF Başkanı’ndan Açıklama

Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu (WEF) oturumlarında konuşma yapan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Ukrayna’daki problemin ‘hayatları mahvettiğini, büyümeyi aşağı ve enflasyonu yukarı çektiğini’ ifade etti.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Covid-19 salgını sebebiyle verilen 2 sene aradan sonra İsviçre'nin Davos kasabasında başladı.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva Davos’ta gerçekleştirilen WEF toplantılarının başlangıcında konuşma yaparak, küresel ekonominin 2. Dünya Savaşından bu yana en büyük sınavla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Hükümetlerin yoksul vatandaşları için teşvikler vermesi gerektiğini ifade eden Georgieva yapmış olduğu bir açıklamada geçim sıkıntısı kriziyle alakalı olarak ele alınması gereken öncelikleri şu şekilde sıraladı:

"İki önceliğimiz var. Birincisi artan gıda ve enerji fiyatları altında ezilen toplumun en yoksul kesimlerini sübvanse etmek. İkincisi de Ukrayna'daki savaş nedeniyle en büyük zararı gören iş kollarına destek olmak."

KÜRESEL EKONOMİ İÇİN BÜYÜK TEHTİT

Ekonomistler, Çin üretiminin koronavirüsle savaşırken keskin bir şekilde düşmesi, Avrupa’nın enflasyondan mustarip olması, ABD’nin para politikasını sıkılaştırması ve gelişmekte olan pazarların gıda kıtlığı ile karşı karşıya kalmasıyla dünyanın bir durgunluğa doğru kaymasından endişe duyuyor. Georgieva ise bu sorunların küresel ekonomi için büyük tehdit olduğu görüşünde.

Georgieva, tüm ülkeleri ticaretin önündeki engelleri kaldırmaya, borç sıkıntısı çeken ülkelere yardım etmeye ve sınır ötesi ödeme sistemlerini modernize etmeye çağırarak, yıkıcı parçalanma biçimlerinin kısa vadeli çözümleri olmadığını belirtti.

Georgieva, ülkeleri “dünyayı daha fakir ve daha tehlikeli hale getirecek jeo-ekonomik güçlere teslim olmamaya” çağırdı. Çağrı, dondurulan Rus varlıklarıyla finanse edilmesi planlanan ‘Ukrayna’ya yeniden yapılanma destek paketi’ gündemdeyken geldi.

“PUTİN HEPİMİZE SALDIRDI”

Financial Times’a konuşan eski Ukrayna Maliye Bakanı Natalie Jaresko, dünyanın Ukrayna’nın yeniden yapılanma fikirlerini desteklemesi gerektiğini belirterek “Putin hepimize saldırdı” dedi.

2014-16 yıllarında Kiev’de maliye bakanlığı yapan ABD doğumlu Jaresko, dünyadaki herkesin Rusya’nın işgalinin ekonomik etkilerini yakında hissedeceği konusunda uyardı. Jaresko, “Gıda krizi yaşayan en yoksul ülkelerin ve petrol ve gaz fiyatlarından etkilenenler ve iklim değişikliğini durdurmak isteyenlerin Ukrayna’nın galip gelmesine ihtiyacı var” dedi.

Jaresko, “Önemli mesele, ABD ve AB’yi, savaş için tazminat aramanın yanı sıra dondurulan Rus varlıklarına el koymaya ikna etmek. Bunun tam olarak yasal olmadığını biliyorum, ancak süreci şimdi başlatmamız gerekiyor” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:34
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07