Rusya, İnternet Güvenliğini Sağlayabilmek İçin Küresel İnternet Bağlantısını Kesecek

Gelişmekte olan internet dünyanın bir ucundan öteki ucuna kesintisiz bir şekilde iletişimi mümkün kılıyor olsa bile verilerin kötü amacı bulunan kişilerin eline geçme riski, kişileri oldukça tedirgin ediyor.

Dünya 26.07.2021, 11:39 26.07.2021, 12:11 İrem Durak
Rusya, İnternet Güvenliğini Sağlayabilmek İçin Küresel İnternet Bağlantısını Kesecek

Rusya, İnternet Güvenliğini Sağlayabilmek İçin Küresel İnternet Bağlantısını Kesecek

Gelişmekte olan internet dünyanın bir ucundan öteki ucuna kesintisiz bir şekilde iletişimi mümkün kılıyor olsa bile verilerin kötü amacı bulunan kişilerin eline geçme riski, kişileri oldukça tedirgin ediyor. Bu endişe ulusal çapta yaşandığı zaman da neler olabileceğini, Rusya geçici bir süreliğine küresel internet bağlantısını keserek bütün dünyaya göstermiş oldu. Fakat bu durumun kalıcı olması tahmin ediliyor.

İnternetin açmış olduğu yeni kapılar, günlük yaşantımızı her defasında bir nebze daha kolaylaştırıyor. Aramızda yer alan binlerce kilometre bile farklı ülkelerde yer alan bireylerle veri alışverişini gerçekleştirmemizi mümkün kılıyor. Son zamanlarda ise internet kullanımları sık sık güvenlik problemleri ile karşımıza çıkıyor. Sitelerin birtakım saldırılara uğraması ya da kişisel verilerin çalınarak satışa konulması şeklindeki olaylar, gündelik hayatta oldukça sık bir şekilde meydana geliyor.

Rusya da bu noktada kendi önlemini almak istiyor. Bireylerin de ötesine geçen Rusya’da Putin, tüm ülkenin siber güvenliğini sağlamak amacıyla Rusya'nın kendi yerel interneti üzerinde çalışıyor. Bu internetin denemelerini yapmak için Putin, ülkenin küresel internet bağlantısını kesti.

Amaç interneti kesmek değil, veri girişini ve çıkışını engellemek:

Rusya, internet testlerini 15 Haziran ve 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirdi. Yerel internetin ne derecede güvenilir olduğunu anlamak üzere yapılan testler, oldukça pozitif sonuçlar verdi. İnternet Araştırma Enstitüsünden Karen Kazaryan, testlerin yoğun olduğunu fakat başarılı geçtiğini söyledi. Buna ek olarak Kazaryan, testlere şimdilik tam olarak güvenilemeyeceğini de ekledi.

Bu sürecin sonuca varması için oldukça zorlu yollardan geçilmesi gerekiyor. Onlarca hizmetten bir süreliğine mahrum kalınması ve hesaba katılmayan birçok problem, bu konuda Rusya’yı bekliyor olacak.

Bu sorunlar, Rusya yerel interneti pratiğe döktüğünde de peşini bırakmayacak. Bu sefer de altyapı problemleri ve giriş çıkış noktalarının zor kontrolü gibi sorunlar baş gösterecektir. Rus yetkililer, bu gibi problemlerle karşılaşmaya hazır olduklarını, zaten bunun bir öğrenme süreci olduğunu söylüyor. Bu da ülkenin yerel internet alanında gerçekten ilerlemek istediğini gösteriyor.

Son olarak bu adımların, interneti, Çin’de olduğu gibi kısıtlamaya ve kontrol altında tutmaya yönelik olduğu da düşünülüyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:35
Güneş 05:21
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:09
Yatsı 21:48