Rusya’da enerji ihracatı savaş giderini aştı!

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın mali boyutu ile ilgili yeni bir rapor yayımlandı.

Dünya 14.06.2022, 21:35 İrem Durak
Rusya’da enerji ihracatı savaş giderini aştı!

Rusya’da enerji ihracatı savaş giderini aştı!

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın mali boyutu ile ilgili yeni bir rapor yayımlandı. Bağımsız Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA), Rusya’nın, Ukrayna’ya başlatmış olduğu savaşın ilk 100 gününde enerji ihracatından 97 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtirken, söz konusu gelirin, savaşın düşünülen giderinin üzerinde olduğu ifade edildi.

Dünyanın önemli petrol ve gaz ihracatçılarından olan Rusya’nın, Ukrayna’ya başlatmış olduğu savaşın ilk 100 gününde enerji ihracatından 97 milyar dolar gelir elde ettiği belirlendi.

Bağımsız Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA) tarafından açıklanan raporda, birçok ülkenin yüksek miktarlarda ithalat yapmasına karşılık, Rusya’dan enerji almayı düşüren ülkeler sebebiyle gelirlerinin Mart ayından bu yana düştüğünü ifade etti.

AB, ABD VE İNGİLTERE İTHALATI AZALTMA SÖZÜ VERDİ

Avrupa Birliği (AB), ABD ve İngiltere, Rusya'dan gaz ve petrol ithalatını azaltma sözü veren ülkeler arasında yer alıyor.

Bununla birlikte CREA raporu, Rusya'nın 24 Şubat'tan 3 Haziran'a kadar Ukrayna saldırılarının ilk 100 gününde fosil yakıt ihracatından hala 97 milyar dolar gelir elde ettiğini buldu.

AVRUPA BİRLİĞİ YÜZDE 61’İNİ OLUŞTURUYOR

Avrupa Birliği, bu ithalatın yüzde 61'ini oluştururken, bunun yaklaşık 59 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi.

Genel olarak, Rus petrol ve gaz ihracatının düştüğü aktarılan raporda Moskova'nın enerji satışlarından elde ettiği gelirin Mart ayından itibaren günde 1 milyar doları aşan seviyelerden düştüğü vurgulandı.

SAVAŞIN GÜNLÜK GİDERİ TAHMİNEN 876 MİLYON DOLAR

Raporda ayrıca, savaşın ilk 100 gününde Rusya’nın enerji ihracatından elde ettiği gelirin, savaşın Rusya’ya günlük maliyeti olarak tahmin edilen 876 milyon doları aştığının altı çizildi.

AB, 2022'nin sonuna kadar deniz yoluyla gelen Rus petrol ithalatını yasaklamayı planladığını, bu durumun da ithalatı üçte iki oranında azaltacağını söylemişti.

Mart ayında AB, Rusya'dan gaz ithalatını bir yıl içinde üçte iki oranında azaltmayı da taahhüt etmişti.

Bununla birlikte ABD, Rusya'dan petrol, gaz ve kömür ithalatını tamamen yasakladığını ilan etmiş, İngiltere, Rus petrol ithalatını yıl sonuna kadar aşamalı olarak durduracağını bildirmişti.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12