3. doz aşıyı ne zaman olabilirsiniz, 3. doz kimlere yapılacak, 3. doz aşı zorunlu olacak mı, gerekli mi?

Koronavirüs ile mücadele gereğince aşı çalışmaları sürerken, hatırlatma dozu yani 3. doz da gündemde ses getirmeye devam ediyor.

Sağlık 27.07.2021, 01:08 İrem Durak
3. doz aşıyı ne zaman olabilirsiniz, 3. doz kimlere yapılacak, 3. doz aşı zorunlu olacak mı, gerekli mi?

3. doz aşıyı ne zaman olabilirsiniz, 3. doz kimlere yapılacak, 3. doz aşı zorunlu olacak mı, gerekli mi?

Koronavirüs ile mücadele gereğince aşı çalışmaları sürerken, hatırlatma dozu yani 3. doz da gündemde ses getirmeye devam ediyor. İki doz aşısını yaptırmış olan vatandaşlar "3. doz aşı ne zaman olunur?" sorusuna verilecek cevabı merak ediyor. Peki 3. doz aşı ne zaman yaptırılabilir, kimlere yapılabilir? 3. doz aşı zorunlu tutulacak mı, gerekli mi? İşte merak edilen sorulara yanıtlar...

Pandemi süreci boyunca aşı uygulamaları hız kaybetmeksizin sürerken, 3. dozun ne zaman uygulanacağı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. İki doz aşısını yaptıran vatandaşlarımız 3. dozun kimlere yapılacağını ve zorunlu olup olmadığını araştırıyor. Peki 3. doz aşı ne zaman olunur, kimlere yapılacak?

3. doz aşı ne zaman olunur?

Koronavirüs aşısında hatırlatma dozu olarak yapılan 3. dozun ne zaman uygulanacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor.

Antikor üretimini ve bağışıklık yanıtını çoğaltmak üzere uygulanan üçüncü doz aşılar, daha önce de açıklanmış olan aşı uygulanacak grup sıralamasına göre yapılacak.

İki doz aşısını olan pek çok vatandaş ne kadar süre beklemesi gerektiğini merak ediyor. 3. doz aşı için öncelikli gruplar sağlık çalışanları ve 50 yaş üstü vatandaşlar olduğu açıklanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili "2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız istedikleri aşı ile 3'üncü doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir" açıklamasında bulundu.

Yani ilk iki dozda olunan aşı hangisi olursa olsun 3. doz aşıda vatandaşlar istediği aşıyı tercih edebiliyor ve bu dozun da diğer dozlar gibi zorunluluğu bulunmuyor. Ancak virüsten korunma amaçlı aşıların ve isteğe bağlı olarak 3. dozun da mutlaka olunması tavsiye edilmekte. Alınan bilgilere göre, öncelikli grupta bulunan kişilerin üçüncü doz aşı randevuları, iki doz aşının yapılmasının üzerinden 3 ay geçmesinin ardından açılacak.

Verilere göre üçüncü doz aşı için ilk iki dozda Sinovac olanlara öncelik verilmekte. Yapılmış olan çalışmalar BioNTech aşısının oluşturduğu bağışıklık yanıtının güçlü bir şekilde 9-12 ay devam ettiğini gösteriyor. Bu sebeple 2 doz BioNTech olan kişilerin 9-12 ay boyunca ek doz aşı olmalarına gerek olmuyor. Bu kişilerde 3. doz aşıya ihtiyaç olup olmayacağı ve ne zaman olacağı araştırmalara ve gelişmelere göre belli olacak.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 30 Mayıs 2024
İmsak 03:25
Güneş 05:16
Öğle 12:51
İkindi 16:48
Akşam 20:17
Yatsı 21:59