Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü'den sevindirici haber geldi!

Dünya genelinde toplam 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsle alakalı olarak beklenen haber geldi.

Sağlık 12.04.2022, 21:45 İrem Durak
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü'den sevindirici haber geldi!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü'den sevindirici haber geldi!

Dünya genelinde toplam 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsle alakalı olarak beklenen haber geldi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün geçirdiği mutasyon itibarı ile hastalık yapma potansiyelini büyük oranda yitirdiğini belirterek, "2 senedir istediğimiz, beklediğimiz, koronavirüsün öteki solunum yolu virüsleri gibi sıradanlaşması ve döngüsel epidemik bir forma dönüşmesiydi. Büyük oranda bu bitmiş görünüyor. Hayatımız büyük ölçüde normale döndü" ifadelerine yer verdi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüs hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özlü virüsün geçirdiği mutasyonla etkisini yüksek oranda kaybettiğini ifade ederek "Pandemiden önce yapıp bugün yapmadığımız hayatımızda ne var diye sorarsanız aslında pek de bir şey kalmadı gibi. Hemen hemen büyük oranda normale dönmüş bulunuyoruz. Ama pandemi bitti mi derseniz, bitti diyemeyiz. Çünkü dünyada yaklaşık günde bir milyon civarında vaka rapor ediliyor. 6 bin civarında ölüm var her gün. Bir şekilde virüs bulaşmaya ve öldürmeye devam ediyor. Ama biz virüse rağmen hayatımızı normale döndürmüş bulunuyoruz" dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü: Koronavirüs hastalık yapma potansiyelini büyük oranda kaybetti.

"BÖYLE BİR DEĞİŞİKLİĞİ UMUT EDİYORDUK, BEKLİYORDUK"Önlerindeki yaz dönemi için iyimser konuşan ve aşılamanın önemini vurgulayan Prof. Dr. Özlü, "Tabi burada özellikle aşılamanın çok büyük bir önemi var. Virüsün geçirdiği mutasyon itibarıyla hastalık yapma potansiyelini büyük oranda kaybetti. Bu da bizim işimize yaradı. Zaten böyle bir değişikliği umut ediyorduk, istiyorduk, bekliyorduk. Beklediğimiz yönde bir değişim oldu. Ama pandemi bir gün gelip hayatımızdan bütünüyle çıkacak veya bu virüs tümüyle kaybolup gidecek diye beklemek çok gerçekçi değil. İstediğimiz, beklediğimiz bunun diğer solunum yolu virüsleri gibi sıradanlaşması ve döngüsel epidemik bir forma dönmesiydi. Büyük oranda bu tamamlanmış görünüyor. Ve önümüzdeki yaz döneminde de daha net olarak bu hale geleceğini ben umut ediyorum?" diye konuştu.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:53
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:11