Fahrettin Koca'dan Maymun Çiçeği ile ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı, dün sosyal medyada dönmeye başlayan 'Türkiye'de ilk vaka görüldü' haberleri ile ilgili olarak bugün açıklamada bulundu.

Sağlık 23.05.2022, 22:25 İrem Durak
Fahrettin Koca'dan Maymun Çiçeği ile ilgili açıklama

Fahrettin Koca'dan Maymun Çiçeği ile ilgili açıklama

Sağlık Bakanlığı, dün sosyal medyada dönmeye başlayan 'Türkiye'de ilk vaka görüldü' haberleri ile ilgili olarak bugün açıklamada bulundu ve ülkemizde henüz bir vakaya rastlanmadığı ifade edildi.

Son günlerde birçoğumuzda büyük bir endişe oluşturan Monkeypox (maymun çiçeği) virüsü, Avrupa’da birçok farklı ülkede görülmeye başlandı. Salgına dönüşebileceği ile ilgili endişe taşıdığımız şu günlerde, gözümüz kulağımız ülkemizde bir vaka görülüp görülmediği ile alakalı haberlere çevrilmiş durumda.

Dün Twitter üzerinden bir kullanıcı, bir haber sitesinin sahte hesabını oluşturup “Türkiye’de ilk vaka görüldü” şeklinde bir paylaşım gerçekleştirdi. Son derece hassas bir konu olan virüsle alakalı olarak yapılan bu paylaşım kısa süre içinde çok sayıda kullanıcıya ulaştı. Paylaşımın gerçeği yansıtmadığı kısa bir süre içinde anlaşılmış olsa bile akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında vatandaşların müsterih olması gerektiğini söyleyerek, "Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir Pandemiye yol açmaz" diyerek hayvan kaynaklı bir virüsün pandemiye dönüşmesinin düşünüldüğü kadar kolay olmadığını belirtti.

Sosyal medyada dolaşan ‘ilk vaka görüldü’ haberleri, çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Bu sebeple de yanlış bilgiler aktaran bu paylaşımlar, bir anda insanları kaosa doğru sürükleyebiliyor. Dün de bunun benzer bir örneğini yaşamış ve endişeli bir bekleyiş içerisine girmiştik. 

Bugün Sağlık Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamada "Ülkemizde bugüne kadar maymun çiçeği vakası görülmemiştir” sözlerine yer verildi. Ancak Tabipler Birliği ve Sağlık Bakanlığı virüsle ilgili uyarılarda bulunarak, global bir krize dönüşmemesi için önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini belirtiyor. 

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:49
Güneş 05:34
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:16
Yatsı 21:54