“Nefessiz kalınca, her şeyin yok olduğunu anladım”

Konya'da Covid-19'a yakalanan rehberlik öğretmeni olan Abdurrahim Hançer, yoğun bakımda solunum desteği ile tedavi görüyor.

Sağlık 28.08.2021, 20:40 İrem Durak
“Nefessiz kalınca, her şeyin yok olduğunu anladım”

Nefessiz kalınca, her şeyin yok olduğunu anladım

Konya'da Covid-19'a yakalanan rehberlik öğretmeni olan Abdurrahim Hançer, yoğun bakımda solunum desteği ile tedavi görüyor. Farklı görüşler sebebiyle aşı olmadığını belirten Hançer, yaşadıklarını "Denemediğim bitkisel ürün kalmadı ama etki etmiyor. Kullanmamış olduğum kadar ilaç kullandım" sözlerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre corona virüs vaka sayısı 100 binde 415,51 olan Konya, en çok vaka artışı meydana gelen şehirler arasında bulundu. Şehirde aşılama oranı ise yüzde 71 olarak açıklandı.

Corona virüse yakalanıp, Konya Numune Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum desteği ile tedavi altına alınan rehberlik öğretmeni Abdurrahim Hançer, “Yaklaşık 10 günden bu yana bu hastalığa yakalandım. Önce normal bir biçimde evde atlatırım, diye düşündüm. Sonra bu hastalığı evde atlatamayacağımı anlayınca hastaneye geldim. Önce servise yattım, oradan da yeterli nefes almamadan dolayı yoğun bakıma kaldırıldık. 5 gündür yoğun bakımda yatıyorum büyük bir mücadele veriyorum” dedi.

"ÖYLE BASTIRILACAK BİR HASTALIK DEĞİL"

Aşı olmadığı için pişmanlığını dile getiren Abdurrahim Hançer, şöyle konuştu:

"Kafamızdaki sürekli tereddütlerden dolayı maalesef aşı olmadım. Çünkü çok farklı görüşler vardı. Ama bu işin sonunu gördükten sonra ikinci şansımız yok. Bu hastalık öyle bastırılacak bir hastalık değil. Çok ağır bir hastalık. Nefessiz kaldığın zaman dünyada hiçbir şey yok, en önemli şey nefes almak. Daha önce kullanmadığım kadar ilaç kullandım. Allah doktorlarımızdan, hemşirelerimizden razı olsun. Geceli gündüzlü her türlü yardımda bulundular.”

"BİTKİSEL TEDAVİLER FAYDA ETMEDİ"

Corona virüse yakalandığında bitkisel ürünler kullanarak evde geçmesini beklediğini, ancak hiçbir fayda göremediğini ifade eden Hançer, "Bu hastalık, müthiş bir baş ağrısıyla başlıyor. Halsizlik de had safhada. Devletin verdiği ilaçları kullanıyorsun ya ayağa kalkıyorsun ya da kalkamıyorsun.Ben bitki ilaçları çok kullanırım ama kullanmadığım şey kalmadı. En son da bir akşam artık nefes darlığından ambulansı aramak zorunda kaldım. Oksijen makineleri çok gelişmiş ama insanın kendi nefesi gibi yok. Genciz dedik, yaşım 40 benim daha bağışıklığımıza güvendik ama durum öyle değilmiş. Devletimize güvenmekten başka çaremiz yok” dedi.

"AŞI OLAN AİLE FERTLERİM HAFİF ATLATTI"

Ailesinde aşı olan kişilerin hastalığı hafif şekilde geçirdiklerini söyleyen Abdurrahim Hançer şunları söyledi:

“Benim annem iki doz aşı oldu, hiçbir şeyi yok. Ağabeyim, ablam ve yengem şu anda hastanede yatıyorlar. Diğer kardeşlerim karantina altındalar. Annem aşılıydı birkaç kardeşim de aşılıydı annem çok şükür hafif atlattı yaşlı olmasına rağmen. Diğer kardeşlerim de aşılıydı, onlar da iyiler. Bire bir yaşıyorsun artık yani konuşmaya gerek yok her şey ortada. Devletimize ve bilim insanlarımıza güveneceğiz. Çok zor, burada dakikalar, saniyeler geçmiyor. O kadar farklı düşünceler içerisindesiniz ki çocuğunuz arıyor ağlayarak kapatıyorsunuz.”

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:30
Güneş 05:19
Öğle 12:51
İkindi 16:46
Akşam 20:13
Yatsı 21:53