Obeziteye çözüm olabilir! Migren ilacı hızlı kilo verdiriyor

Bilim insanları, obezite ile mücadele edilmesinde etkili yeni bir ilaç buldular.

Sağlık 14.07.2022, 16:08 İrem Durak
Obeziteye çözüm olabilir! Migren ilacı hızlı kilo verdiriyor

Obeziteye çözüm olabilir! Migren ilacı hızlı kilo verdiriyor

Bilim insanları, obezite ile mücadele edilmesinde etkili yeni bir ilaç buldular. Gerçekleştirilen çalışmalara göre migren hastalarına verilmekte olan triptan, iştahı kesiyor ve hızlı bir biçimde kilo vermeye yardımcı oluyor.

Çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesinin obezite olduğu herkes tarafından bilinmekte olan bir gerçek. Bilim insanları da bu durumun farkındalar ve senelerdir çözüm arayışı içerisindeler. Şimdiyse obezite ile mücadele edilmesinde kritik önem arz edebilecek bir gelişme meydana geldi. UT Southwestern Üniversitesi bünyesinde çalışmalarına devam eden bir grup bilim insanı, migren için kullanılmakta olan bazı ilaçların obezite ile mücadelede kullanılabileceğini buldular.

Journal of Experimental Medicine adındaki tıp dergisinde yayımlanmış olan makaleye göre migren hastaları için kullanılmakta olan triptan, obezite tedavisinde etkisi yüksek olan bir yöntem. Obez fareler üzerinde araştırmalar yapan bilim insanları, günde bir kez triptan verdikleri farelerin daha az yemeye başladıklarını ve bunun bir sonucu olarak da kilo verdiklerini tespit ettiler. Öyle ki triptan, iştah bastırıyordu.

İlacın hızlı sonuç vermesi, kritik hastalar için önem arz ediyor

Obez fareleri yedi hafta boyunca inceleyen bilim insanları, 24. gün yaptıkları ölçümlerde farelerin vücut ağırlıklarının yüzde 3,6'sını kaybettiklerini tespit ettiler. Aynı süreçte ilaç verilmeyen farelerin vücut ağırlığı ise yüzde 5,1 artmıştı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan araştırmanın bir numaralı ismi Chen Liu, "Triptan türü ilaçların ve özellikle bir tanesinin bir aydan daha kısa bir sürede vücut ağırlığını düşürebildiğini ve glikoz metabolizmasını iyileştirdiğini bulduk. Bu oldukça etkileyici." dedi. Yöntemin insanlarda da kullanılması, kritik durumda olan obezite hastalarının hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlayabilir.

Bilim camiası, serotonin isimli nörotransmitterin iştahla ilgili olduğunu biliyorlardı. Ancak burada önemli bir bilinmez vardı. Vücutta 15 farklı serotonin reseptörü bulunuyordu ve bunun hangisi ya da hangilerinin iştahla ilgili olduğu net değildi. Yapılan yeni çalışma, triptanın serotonin 1B'yi (Htr1b) hedeflediğini ortaya koydu. Böylelikle uzun zamandır merak edilen bir husus da açığa çıkarılmış oldu. Araştırma, bir yandan triptanın obezitedeki etkisini ortaya koyarken diğer yandan da serotoninin hangi reseptörünün iştahla ilgili olduğunu gösterdi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12