Pfizer-Biontech'in 2. Doz Aşısını Yaptıranlarda Görülen Yan Etkiler

Covid-19'a karşı üretilmiş olan ve uygulaması süren Pfizer-Biontech aşısının özellikle ikinci dozunu olanlar yan etkilerden şikayet etmeye devam ediyor.

Sağlık 31.07.2021, 12:20 İrem Durak
Pfizer-Biontech'in 2. Doz Aşısını Yaptıranlarda Görülen Yan Etkiler

Pfizer-Biontech'in 2. Doz Aşısını Yaptıranlarda Görülen Yan Etkiler

Covid-19'a karşı üretilmiş olan ve uygulaması süren Pfizer-Biontech aşısının özellikle ikinci dozunu olanlar yan etkilerden şikayet etmeye devam ediyor.

Türkiye'de Sinovac aşısının ardından gittikçe yaygınlaşan ve halk tarafından tercihi yapılan BioNTech aşısının yan etkileriyle alakalı olarak yapılan araştırmalar, ikinci dozun ardından dile getirilen şikayetleri doğruluyor.

2. dozun ardından baş ağrısı, halsizlik, mide bulantısı

Pfizer-BioNTech aşısını yaptıran bireylerde özellikle ikinci dozun ardından yüksek ateş, halsizlik, baş ve kas ağrısı, mide bulantısı ve titreme gibi şikayetler ortaya çıkıyor.

ABD'de Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) gerçekleştirmiş oldukları bir araştırmaya göre Moderna da dahil olmak üzere mRNA teknolojisi kullanılan aşıların ikinci dozunu alan kişilerin en az 3'te 2'si yorgunluk, halsizlik ve kas ağrısı şeklindeki konulardan yakınıyor.

Yan etkiler bununla da sınırlı kalmıyor. Örnek olarak İsrail'de BioNTech aşısının ikinci dozunu yaptıran çoğunluğu erkek 30 yaşın altında bulunan 62 bireyde kalp kası enfeksiyonu (miyorkardit) ortaya çıktı.

CDA: Tüm yan etkiler vücudun antikor ürettiğinin bir kanıtı

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), mRNA aşılarının yan etkilerinin kol üstünde ağrı, kızarıklık, şişme şeklinde görüldüğünü ve bu şahıslarda yorgunluk, titreme, kas-baş ağrısı, ateş ve mide bulantısına neden olabileceğini söylüyor.

CDA, söz konusu yan etkilerin 1-2 gün içinde ortaya çıkabileceğini ve tüm bunların vücudun bağışıklık sisteminin harekete geçtiğinin bir kanıtı olduğunu ifade ediyor.

CDA, sitesinde BioNTech veya Moderna gibi Covid-19'a karşı mRNA teknolojisini kullanan aşılardan yaptıranların, ikinci dozda da aynı markaları tercih etmesi gerektiğini belirtiyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık'a göre de BioNTech aşısında yan etkiler kendini daha fazla gösteriyor.

Prof. Dr. Balık, "Bu yan etkiler aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor, kişiyi ağır hastalık geçirme ve ölüm riskinden koruyor. İnaktif olan Sinovac aşısında ise bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az gözüküyor." diyor.

mRNA tekniği nasıl çalışıyor, yan etki sebepleri nedir?

Bazı bilim insanları ciddi yan etkilerden kaçınmak için birinci ve ikinci doz aşılarda farklı markaların kullanılmasının yararlı olacağını savunuyor.

BioNTech veya Moderna gibi firmaların ürettiği mRNA aşıları, insan vücudundaki hücrelerde Covid-19 virüsünde yer alan proteine benzer proteinlerin üretilmesini sağlıyor. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi virüsü tanımlıyor ve ona karşı antikor üretiyor.

Aşı olanların vücutları ilk doz sonrası "aşıdaki virüs RNA'sına" tepki veriyor. Yan etkiler, vücudun iltihaplanmaya gösterdiği tepki de denilebilir. İkinci doz sonrası ise vücudun bağışıklık sistemi etkisini artırmak için, virüse karşı daha fazla tepki gösteriyor.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 21 Mayıs 2024
İmsak 03:35
Güneş 05:21
Öğle 12:50
İkindi 16:45
Akşam 20:09
Yatsı 21:48