Vücudu toksinlerden temizlemek isteyenler için 5 besin önerisi

Yaz ayları yaklaştıkça alınmış olan fazla kiloların verilmesi ve vücuttaki ödemin atılması gündeme geliyor.

Sağlık 26.04.2022, 17:55 İrem Durak
Vücudu toksinlerden temizlemek isteyenler için 5 besin önerisi

Vücudu toksinlerden temizlemek isteyenler için 5 besin önerisi

Yaz ayları yaklaştıkça alınmış olan fazla kiloların verilmesi ve vücuttaki ödemin atılması gündeme geliyor. Yaz aylarına fit girmek isteyenler bu dönemlerde diyet yapmaya başlıyor. Ancak bu diyetlerin birçoğu istenilen etkiyi oluşturmuyor. Diyet yaparken kullanılış olan besinlere dikkat etmek gerekiyor. İşte kilo atmanız için yardımcı olacak 5 etkili besin…

Vücuttaki kiloları ve toksinleri atmak için farklı yöntemler yapılıyor. Bu yöntemler çoğu zaman istenilen sonuçları almamızda etkili olmayabiliyor. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak adına doğru besinleri kullanmak, bol su içmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekmekte. Toksinler tarafından tıkanma ile karşı karşıya kalan vücut tepki vermektedir. Atıkları yakar ya da karaciğer, böbrekler, bağırsaklar vb. yolu ile ortadan kaldırmaya çalışır. Atıkların atılması ayrıca cilt yolu ile akne ve kırmızı lekeler biçiminde, solunum yoluyla, idrar yoluyla, sindirim sistemi yoluyla, ve gaz üretimi ile gerçekleşmektedir. Bu doğal çıkış kapıları yeterli olmadığında ciddi sağlık problemleri ortaya çıkar.

BOL SU İÇİN VE KAHVEYE ARA VERİN

Vücut, toksinlerin artmasıyla başa çıkmak için beş organla donatılmıştır: Karaciğer, bağırsaklar, böbrekler, deri ve akciğerler. Bu boşaltım organları kan ve lenfteki atıkları filtreler ve vücudun dışına atar. Toksinlerin atılımını destekleyebilecek şifalı bitkiler, meyve suları ve detoks edici özelliklere sahip gıdalar bu süreçte en büyük destekçilerdir. Su alımı da çok önemlidir. İdeal olarak su ve limon dilimleri, çeşitli otlar, taze organik meyveler ile çaylarla sabah 1 litre, öğleden sonra 1 litre ve akşam 1 litre sıvı alımı önerilir. Detoks sürecinde kahveye ara verilmesi önerilir. Kahve vücudu uyandırmaz, bu bir efsane. Kafein tüketildikten 5 saat sonra etkisini gösterirken, örneğin yeşil çay doğrudan etkisini gösterir. Su tüm organları ve hücreleri nemlendirir ve vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.

LİMON

Karaciğer, detoks sürecinde öncelikli bir organdır. Çünkü esas olarak vücutta dolaşan atıkların atılmasından ve toksinlerin yok edilmesinden sorumludur. Karaciğeri canlandırmak için taze limon suyunu sıcak su ile karıştırıp içerek güne başlayabilirsiniz. Limonun uyarıcı ve antiseptik özellikleri, tıkanmış karaciğere enerji vermede oldukça etkilidir.

YEŞİLLİKLER

Detoks denilince akla otomatik olarak yeşil gıda alımı gelir. Detoks sürecinde sebzeler filizler çok önemlidir. Başlangıçta yemeklerinizin yarısı salata, sebze ve yeşilliklerden oluşurken ilerleyen günlerde tabağınızın yüzde 80'i bunlardan oluşur.

KARAHİNDİBA

Karahindibanın böbrekleri ve karaciğeri temizlediği bilinmektedir. Büyük temizleyici olarak adlandırılır. Salatalarda yiyebilir veya çay yapabilirsiniz. Karahindiba köklerinden çay yaparken biberiye ve ısırgan otu (yarım litre suya her biri dört tutam) da kullanabilirsiniz.

MUZ

Akciğerler her şeyden önce gazlı atıkları ortadan kaldırmanın bir yoludur, ancak aşırı yeme ve kirlilik nedeniyle katı atıkları da (balgam) atarlar. Muzlar akciğerlerin yardımcısıdır. Yapraklar çay olarak kullanılabilir (bir litre kaynar suda 100 gr yaprak). Yüksek potasyum içeriğiyle muzlar akciğeri temizlemek için mükemmeldir.

HODAN OTU

Cilt karaciğer, bağırsaklar veya böbreklerdeki tıkanıklığı yansıtır. Terde çözünen maddelerin çıkış yolu cilttir. Ayrıca yağ bezleri yoluyla da atıklar ciltten atılır. Cildin tabaksı olan epidermisin dalgalı bazal tabakası, atıkları faydalı maddelere yeniden dönüştürebilir. Cilt detoksuna yardımcı olmak için terletici ve idrar söktürücü hodan otunu kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı hodan çiçeğini yarım litre suda 15 dakika demleyin ve günde dört bardağa kadar tüketin. Ayrıca hodan yağı kapsülleri de alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12