Evlenme ikramiyesi nedir, kimler alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, evlilik hazırlığı yapmakta olan bazı vatandaşlar için bir kereliğine mahsus olmak üzere maddi bir destekte bulunacak.

Ekonomi 27.05.2021, 20:00 İrem Durak
Evlenme ikramiyesi nedir, kimler alabilir?

Evlenme ikramiyesi nedir, kimler alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, evlilik hazırlığı yapmakta olan bazı vatandaşlar için bir kereliğine mahsus olmak üzere maddi bir destekte bulunacak. Halk arasında ismine evlenme ikramiyesi de denen bu yardım için bazı şartlar bulunuyor. Peki, Evlenme ikramiyesi nedir, kimler alabilir?

Evlenme ikramiyesi nedir, kimler alabilir?

Evlenme hazırlığı içerisinde olan binlerce çiftin özellikle son zamanlarda sıklıkla hakkında daha bir detaylı şekilde bilgi aradığı konulardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, aranmakta olan koşulları taşımakta olan bazı çiftler için sunmuş olduğu evlilik ikramiyesi olmakta. Çeyiz parası ya da evlilik ikramiyesi şeklinde de bilinmekte olan evlenme İkramiyesi evlilik hazırlığı olan çiftlerin üzerinde bulunan yükü bir nebze alabilmesi için hazırlanmıştır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu evlilik ikramiyesi verebilmek adına birtakım koşullar oluşturmuştur. Peki, birçok kişi tarafından çokça merak edilen evlenme ikramiyesi nedir, kimler alabilir?

Evlenme İkramiyesi Nedir, Kimler Alabilir?

Annesini ya da babasını kaybettikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yetim aylığı almakta olan kişiler evliliklerinden ötürü bu aylıkları kaybederler. İşte bu sebepten ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan anne ya da babasının ölümü sebebiyle, ölüm aylığı alan kadınlar evlendikleri durumda bir kereliğine mahsus olmak kaydı ile ölüm aylıklarının iki senelik tutarı kadar evlenme ödeneği almaya hak kazanacaktır.

Fakat bu ödenekten yararlanabilmeleri için gerekli olan bazı koşullar bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu evlilik ödeneği yani çeyiz parası alabilmeleri için ilk ve en önemli şart evlenecekleri kadının nikâhın kıyılmış olduğu tarihte anne ya da babasından ötürü ölüm aylığı alıyor olmasıdır.

Bunun dışında yer alan şartlar ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şöyle belirlenmiştir;

Evlenme ödeneği (çeyiz parası), ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayan sigortalıların hak sahipleri için;

Ölüm geliri veya aylığı almakta iken evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımıdır.

Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile Kuruma başvurması gerekir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle beraber evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.

Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının gelir veya aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren durdurulur. Gelir veya aylıklar, durdurulduğu tarihten iki yıl sonra da kesilir, varsa diğer hak sahiplerinin gelir veya aylıkları, gelir veya aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltilir.

Evlenme ödeneği alan kız çocukları boşandıkları takdirde, bu kişilere hak sahipliğinden doğan gelir ve aylığı tekrar bağlanır. Ancak bu kişiler evlenme ödeneğini aldıkları tarihten itibaren iki yıl içinde boşanırlarsa, bu iki yıllık sürede gelir ya da aylık bağlanmaz, iki yıllık süre dolduktan sonra aylığa tekrar hak kazanırlar.

01.10.2008 tarihinden önce 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olarak çalışan kamu görevlisi sigortalıların hak sahipleri için ise;

Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş (karı veya koca) ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının on iki aylık tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir. Bunlardan evlenme tarihinden itibaren on iki aydan önce boşananlarla evliliğin butlanına veya feshine karar verilenlere yeniden aylık bağlanması halinde, ödenmiş bulunan evlilik ikramiyesinin on iki aydan eksik süreye ait kısmı tahsil edilinceye kadar aylıkları ödenmez.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 25 Mayıs 2024
İmsak 03:30
Güneş 05:19
Öğle 12:51
İkindi 16:46
Akşam 20:13
Yatsı 21:53