Kripto Para Piyasası Şahlandı!

Kripto para piyasalarında oldukça değişik gelişmeler yaşanıyor.

Ekonomi 13.05.2022, 22:55 İrem Durak
Kripto Para Piyasası Şahlandı!

Kripto Para Piyasası Şahlandı!

Kripto para piyasalarında oldukça değişik gelişmeler yaşanıyor. Daha bir gün önce düşüşüyle milyarlarca dolarlık zararlara sebep olan kripto paralar, bugün yükseliş trendindeler. En popüler kripto paralar arasında yüzde 30'un üstünde değerlenenler bile yer alıyor.

Birkaç günden bu yana gündemin bir numaralı maddesinde kripto para piyasaları bulunuyor. Bir süredir düşüş trendi içinde bulunan kripto para birimleri, mayıs ayının başı itibarı ile kelimenin tam anlamıyla "çöktü". Sadece birkaç gün önce 40 bin dolar seviyelerinde seyretmekte olan Bitcoin, dün 27 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Tabi ki bu durum, altcoinlerin de kan gölüne dönmesine yol açtı. Bugün ise artık sinirleri zorlayan başka bir durum oluştu.

Piyasalardaki genel duruma baktığımızda; sanki geleneksel finans savunucularının olumsuz açıklamaları, piyasadan kaçış isteği, LUNA ve UST olayları hiç yaşanmamış gibi bir hava söz konusu. Öyle ki Bitcoin, bu makalenin yazıldığı an itibarıyla yüzde 10 civarı yükselişle 30 bin doların üzerine çıkmış durumda. Bu durum, altcoinlerde de kendisini göstermeye başladı. Piyasalarda neler yaşandığını anlamak çok zor...

Yeniden 31 bin dolar sınırına dayanan Bitcoin, bu sıçramayla yüzde 10 civarı değer kazanmış oldu. Ethereum'un (ETH) anlık değeri ise 2.078 dolar ki bu da neredeyse yüzde 10'luk yükseliş anlamına geliyor. Binance Coin (BNB) yüzde 20'den fazla değer kazanarak 303 dolar, Ripple 0,44 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Türkiye'de çok sayıda yatırımcısı olduğu bilinen Cardano'daki (ADA) yükseliş ise yüzde 30'un üzerinde. Solana (SOL) yüzde 16'lık yükselişle 51 dolar, Elon Musk'ın gözdesi olan kripto para birimi Dogecoin (DOGE) ise yüzde 20'lik yükselişle 0,09 dolar seviyelerine ulaşmış durumda.

Ne oldu da piyasalar bir anda tersine döndü?

Kripto para piyasalarının bir anda tersine dönüşü ile ilgili açıklamalarda bulunan isimlerden bir tanesi Swissquote Bank kıdemli analisti İpek Özkardeskaya'ydı. Kripto para piyasalarına olan güvenin tahminlerden yüksek olduğunun anlaşıldığını söyleyen analist, son günlerde yaşanan panik ortamının geride kaldığını ifade ediyor. Özkardeskaya'ya göre LUNA ve UST içinse yapılabilecek hiçbir şey kalmadı. Bu iki kripto para birimi, artık güvenini tamamen yitirdi ve bir daha eski günlerini göremeyecek...

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:54
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:12