Kanseri yenen koro ilaç olmak için çalışıyor

Ankara Altındağ Belediyesi Klasik Türk Müziği korosu, kanser hastalarına ilaç oluyor.

Altındağ 16.04.2022, 18:20 İrem Durak
Kanseri yenen koro ilaç olmak için çalışıyor

Kanseri yenen koro ilaç olmak için çalışıyor

Ankara Altındağ Belediyesi Klasik Türk Müziği korosu, kanser hastalarına ilaç oluyor.

Koro sayesinde kanseri yenen ve mücadele etmek için güç kazanan koro üyeleri, bu hastalık ile mücadele eden herkese örnek olmaya devam ediyor.

Şef Cengiz Taşkent yönetiminde bulunan Altındağ Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu, neşesi ve azmi ile büyük beğeni topluyor. Korodan ötürü senelerce mücadele ettiği kanser hastalığını yenen ve hastalık ile mücadele süreci içerisinde güç kazanan koro üyeleri, koroda geçirmiş oldukları saatler ve arkadaşlarının desteğinden ötürü “Artık kanserden korkmuyoruz” ifadelerini kullanabiliyor.

“Bu koro benim ilacım”

Kanseri bugüne kadar 2 defa yenmeyi başaran 65 yaşındaki Altındağ Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu üyesi Gülten Demirkazık, “Bu koro bana bir ilaç, benim hayata bağlanma nedenim” şeklinde konuştu. Demirkazık hastalığı ile mücadele sürecini şu sözlerle özetledi: “14-15 yıldır bu koroda şarkı söylüyordum. 2007 yılında göğüs kanseri teşhisi kondu. Kanseri burada kendimi oyalayarak, moral depolayarak yenmeyi başardım. Sonra eşim vefat etti, onun acısını yaşadım. Ama yine bu koro sayesinde, arkadaşlarımın desteği sayesinde hayata tutundum, hiç pes etmedim. 2017 yılında kolon kanseri teşhisi kondu. Tedavi süreci, ameliyatlar, terapiler, ilaçlar beni çok yorsa da bu koroya olan bağlılığımdan hiç vazgeçmedim. Ara vermek zorunda kaldığım zamanlar oldu ama kendimi iyi hissettiğim her zaman koroya gelip şarkı söyleyerek motive oldum. Arkadaşlarım, hocamız en zor süreçlerimde hep yanımdaydı, bana destek oldular. Bu koro sayesinde, müzik sayesinde hastalığı bir kez daha yendim. Burası benim ilacım oldu. Kendimi iyi hissettirdi ve bana güç verdi. Bu hastalıkla mücadele eden herkese böyle bir uğraş edinmelerini ve hayata daha sıkı bağlanmalarını tavsiye ediyorum. Altındağ Belediye Başkanımız Asım Balcı'ya da verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

“Şarkı söyleyerek iyileştim”

Küçüklüğünden beri müziğe ilgisi olduğunu söyleyen Aydın, yaklaşık 15 yıldır Altındağ Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu'nda şarkı söylüyor. Tüm konserlere de katılan Aydın'ı, 4 yıl evvel konulan göğüs kanseri teşhisi bile koro sevgisinden alıkoyamadı. Aydın, “4 yıl evvel hastalığım nedeniyle ameliyat oldum, zor zamanlar geçirdim. Hastalığımın ilk zamanlarında çok içime kapanmıştım. Burası bana ilaç gibi geldi. Şarkı söyleyerek, konserlere katılarak, arkadaşlarımın ve hocamızın destekleriyle iyileştim. Çalışmalarımızın olduğu günleri iple çekiyorum. Hastalıklarla mücadele eden herkese tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Sevgi dolu bir aileyiz”

Altındağ Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu'nu çalıştıran şef Cengiz Taşkent ise koro üyeleriyle artık bir aile gibi olduklarının altını çizdi. Koro üyeleriyle yıllardır birlikte olduklarını ve birbirlerine her konuda destek olduklarını belirten Taşkent, “Koromuzdaki birlik ve beraberliğimiz, sevgimiz ve neşemiz ilaç gibi. Birbirimizin zor zamanlarında en büyük destekçisi oluyoruz. Hastalıklarla mücadele eden koro üyelerimizin elini hiç bırakmıyoruz, onlara moral ve motivasyon desteği veriyoruz. Mücadeleyi yenmeleri ve iyileşip tekrar aramıza dönmeleri bizi çok mutlu ediyor” dedi.

“Neşe, sevgi ve umudun adresi”

Altındağ Belediyesi korolarını hiçbir konserlerinde yalnız bırakmadığını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Balcı, “Belediyemizin koroları her yaştan Altındağlı vatandaşımız için neşenin, sevginin ve umudun adresi. Bu korolar özellikle emekliler tarafından büyük ilgi görüyor. Biliyorum ki bu korolar sayesinde psikolojik olarak güçlenen, büyük acılarını unutan, hastalıklarını yenen ve hayata artık daha fazla umutla bakan değerli Altındağlı hemşehrilerimiz var. Onların bu mutluluğuna ve yaşam sevincine ortak olmak bizi de çok mutlu ediyor” dedi.

Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:17
Güneş 05:12
Öğle 12:53
İkindi 16:51
Akşam 20:25
Yatsı 22:11